Sport stream TV-1 Sport stream TV-2 ПРОГНОЗА ЗА ВРЕМЕТО SPORT CHAT ТАРИФА ЗА РЕКЛАМА ПАРТНЬОРИ E-mail

НОВИНИ

МОНДИАЛ 2010

Испания е новият световен шампион!

Владимир Андонов, БНТ

Испания е Световен Шампион! "Ла Фурия" надхитри "Лалетата", побеждавайки ги с 1:0 в продълженията.

Двата отбора започнаха предпазливо срещата. В началото превес имаха футболистите на "Ла фурия". Още в 5-та минута Серхио Рамос можеше да открие резултата след центриране на Шави Алнсо. Седем минути по-късно шанс се откри и пред звездата на Барселона Давид Вийя, чийто удар от воле профуча на метри от страничната греда на Скетеленбург. Най-чистото положение за Холандия беше ударът на Ариен Робен в самият край на първото полувреме, но стражът на Испания парира в корнер. До края на първата част, положенията за гол пред двата отбора липсваха, като преобладаваха единоборствата в средата на терена. Заряда на мача си пролича и от многото жълти картони, които главният съдия на двубоя Хауърд Уеб беше принуден да покаже на футболистите.

Двата отбора започнаха много по-активно втората част на срещата. През 62-та минута се откри и най-чистото положение за гол до този момент. След прецизен извеждащ пас от страна на Снайдер Робен остана очи в очи с Касийяс, но пропусна. Испанците също имаха своите шансове да отбележат така важния гол. През 77-та минита Давид Вийя направи непростим пропуск, като от около 5 метра стреля в краката на падналия пред гол линията защитник Хейтинга. До края на редовните 90 минути Робен имаше втори шанс да открие резултата, но отново пропусна сам срещу Касийяс.

Мачът отиде в продължения. Червен картон на Хейтинга беляза първата част на добавеното време, както и фрапантен пропуск на звездата на Арсенал Сеск Фабрегас, който очи в очи със Скетеленбург пропусна. След червения картон за "Лалетата" последва натиск от страна на "Ла Фурия". Това даде реултат и през 116-та минута, грешка в защитата на Холандия изведе Иниеста, който не пропусна да открие резултата. До края на второто продължение, Холандия се хвърли в атака, която не доведе до желания от тях резултат.

Испания за пръв път в своята история е световен шампион!

Снимка: Guliver/GettyImages

Германия победи във финала, който не искаше

Петър Манолов, Никола Джупанов, БНТ

Скромна утеха за Германия. Бундестимът спечели третото място на Мондиал 2010, но разочарованието за Льов, отбора и цяла Германия остава. На таблото на мечтания финал, тяхното име ще липсва.
Уругвай се държа достойно. Момчетата на Оскар Табарес изиграха едно прекрасно световно първенство и оставиха добри спомени от представянето си.

Бундестимът поведе с гол на Томас Мюлер, но южноамериканците обърнаха резултата с попадения на Кавани и Форлан. Германците не се примириха с негативния резултат и доведоха цифровото изражение до 3:2 в тяхна полза. Точни бяха Янсен и Кедира.

Двубоят за третото място на Мондиал 2010 започна спокойно. Разочарованието от провала на полуфиналите пролича в началните минути с минорното настроение на футболистите.  Бундестимът показа повече желание за победа и натисна съперника си още в началните минути.
В 10-та минута уникална възможност се откри пред Германия. Фридрих стреля с глава, топката се отби в гредата, след което изстрела на Мюлер бе избит от защитник на голлинията.
Девет минути по-късно,Бастиан Швайнщайгер стреля отлично от над 25 метра. Муслера не успя да се намеси адекватно и изби топката в краката на Томас Мюлер, който реализира.1:0 за Германия!
"Урусите" реагираха адекватно на получения гол и опасносите се заредиха пред вратата на скучаещия до този момент Бут.  В 28-та груба грешка на Швайнщайгер в центъра на терена, позволи на Перес да изведе Едисон Кавани в коридор. Нападателят напредна и реализира хладнокръвно. 1:1 !
Атаките пред двете врати се редуваха една след друга на мокрия терен във Порт Елизабет. В 42-та с невероятен пропуск се отличи нападателят на "уросите"Луис Суарес. Нападателят бе изведен абсолютно сам срещу Бут и стреля силно.За негово нещастие, топката мина на метър от страничния стълб.

Вдъхновени от изравняването, футболистите на Оскар Табарес подеха атаки към германската вратата. В 51-та минута Форлан даде преднина на "урусите" след гол от воле, отправено от около 15 метра фронтално пред Бут. 2:1 за Уругвай.
Германският отговор бе светкавичен. Маншафтът върна статуквото две минути по-късно. Тогава при прецизно центриране на Боатенг, отлично пласираният в противниковото наказателно поле Янсен засече топката и я изпрати в мрежата на безпомощния Муслера 2:2.
Действията на терена се развиваха изключително бурно. Целта на всеки пас бе изнасянето на топката в предни позиции. Огромното желание, с което играеха уругвайците даваше сили на футболистите да нападат и да търсят трети гол.
Противник и на двата тима бе проливният дъжд, който се изсипваше над стадиона в Порт Елизабет. Мокрият терен затрудняваше отборите в опитите им за по-продължително владеене на топката.
Въпреки неблагоприятните за футбол условия, германците демонстрираха пословичната си непримиримост. Бундестимът се стремеше да спечели двубоя преди да се стигне до излишни продължения.
При поредното центриране към уругвайското наказателно поле в 82-та минута, настана меле, Лугано не успя да изчисти. Кедира се извиси над всички и с глава направи 3:2 за Германия.
Във втората минута на продължението на редовното време, Форлан изпълни пряк свободен удар от границите на наказателното поле. Със страховит изстрел футболистът удари горната греда на Бут.
Така Уругвай завърши звездния си Мондиал, а Германия отново ще сънува титлата!

УРУГВАЙ - ГЕРМАНИЯ 2:3

Стадион: "Нелсън Мандела Бей", Порт Елизабет
Съдия: Бенито Арчундия (Мексико)
Голмайстори: 0:1 Мюлер(19), 1:1 Кавани(29), 2:1 Форлан (51), 2:2 Янсен (53), 2:3 Кедира (82)
Жълти картони: Перес (Уруг); Аого, Какау, Фридрих (Гер)

Уругвай: Муслера, Лугано (к), Годин, Фусиле, Кавани (89-Абреу), Суарес, Форлан, Перес (77-Гаргано), М. Перейра, Аревало Риос, Касерес
Ст. треньор: Оскар Табарес

Германия: Бут, Янсен (81-Кроос), Фридрих, Аого, Кедира, Швайнщайгер (к), Йозил (90-Ташчи), Мюлер, Мертезакер, Какау (73-Кислинг), Боатенг
Ст. треньор: Йоаким Льов

Снимки: Guliver/Getty images

Испания и Холандия ще спорят за световната титла по футбол тази вечер

Холандия и Испания са двата отбора, които стигнаха до последното изпитание на световното първенство по футбол в Южна Африка и ще определят новия световен шампион в директен сблъсък тази вечер. Срещата е от 21:30 часа на стадион "Сокър сити" в Йоханесбург.

До момента и двата отбора са изиграли по шест срещи на първенството. Ето и техния път до финала:

Холандия

Лалетата не познават загубата на шампионата и до момента имат 6 победи. Те не срещнаха съпротива в предварителната фаза и постигнаха три последователни победи. Холандия и Аржентина бяха единствените отбори,  които излязоха от групите с пълен актив от 9 точки.

1/2 финал Холандия-   Уругвай 3:2

В шестте си срещи на турнира лалетата са отбелязали 12 гола, което ги прави един от най-резултатните отбори. Те отстъпват само на Германия, които имат 13 попадения в противниковите врати. Холандия има допуснати 5 гола.

Испания

Въпреки големите очаквания, Испания не започна първенството по най-добрия начин и загуби неочаквано от отбора на Швейцария. След това обаче последваха две победи и "Ла фурия" излезе на първото място в предварителна група H.

Испания- Швейцария 0:1
Испания- Хондурас 2:0
Испания- Чили 2:1

В директните елиминации испанците постигнаха три минимални победи с по 1-0 и по този начин достигнаха до първия си финал на Световно първенство. Те са отбелязали само 7 попадения от началото на турнира, но са допуснали само два гола в своята врата.